Вітаємо Вас на сайті комунального закладу "Кіровоградський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді"
Історія нашого закладу
Меню сайту
Корисні посиланняКатегорії разділу
Мої файли [5]
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Пошук
Вітаю Вас, Гість · RSS 22-Лют-2020, 09:44

Головна » Файли » Мої файли

Історична довідка. Частина четверта
22-Тра-2014, 10:07
Комунальний заклад "Кіровоградський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді”
Історична довідка. Частина четверта

Фотоаматорство - до 1970-х років керівником гуртка працював Ланський Володимир Ісакович, з 1967 року - його вихованець Мехеда (Антонечко) Таїса Іванівна (на цей час обіймає посаду методиста обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді) , з 1974 року - її вихованка Чоботарьова Ольга Євгенівна, з 80-х років - вихованка СЮТ - Краснова Людмила Анатоліївна, Савченко Віктор Володимирович, Козинський Олександр Михайлович, Любченко Володимир Анатолійович, Долгушев Валерій Аркадійович.

         Колектив фотогуртка облСЮТ - постійний учасник Республіканських заочних конкурсів робіт юних фотоаматорів, зльотів-конкурсів юних фотоаматорів.

         Колектив Знам'янської СЮТ (керівники гуртків різних років Дурнов Володимир Андрійович, його учні Рубан Олег Леонідович, Лебідь Олена Владіславівна) неодноразові призери Республіканських конкурсів кіно, слайд-фільмів, відеофільмів, фотоаматорів.

         З 1975 року працює керівником гуртка Олександрійської станції техніків Бабійчук Тетяна Андріївна, яка організувала роботу фотоклубу "Колорит", де працюють і спілкуються разом учні шкіл міста і колишні вихованці клубу, проводять спільно фотоконкурси, беруть участь у Республіканських конкурсах, діляться досвідом своєї роботи.

         Масліков Леонід Олександрович - керівник фотогуртка Сальківської середньої школи Гайворонського району працює з 1979 року багато уваги приділяє розвитку фотоаматорства серед школярів сільської місцевості, допомагає їм оволодіти "азами" світлопису. Колектив постійно бере участь у Всеукраїнських конкурсах і змаганнях юних фотолюбителів, неодноразово нагороджений Дипломами і Грамотами Міністерства освіти України, обласного управління освіти. Багато уваги приділяє розвитку фото-відеоаматорства серед сільської молоді Бєлоус Іван Гнатович, який очолює фотовідеостудію „Пошук” Трепівської ЗОШ Знам’янського району.

         Особливою сторінкою в історії розвитку технічної творчості є ракетний моделізм, у витоків якого на Кіровоградщині стоїть аматор з Олександрівки Кононенко Степан Іванович. З 1935-38 років веде відлік розвиток технічної творчості на Олександрівщині.

         В 60-ті роки учні ракетомодельного гуртка разом з гуртківцями-радіоаматорами, юними космонавтами і автомоделістами виготовили радіокосмічний комплекс, який складався з макета-копії космічного корабля "Восток" за масштабом 1:13, самохідної платформи, на борту якої присторої з автоматики і телемеханіки. Керувалась конструкція за допомогою радіосигналів - цей комплекс був аналогом центра керування космічними польотами. Це був період бурхливого розвитку космонавтики в країні.

         Захопившись конструюванням космічних кораблів-копій "Восток", "Восход", "Союз", опанувавши методами їх виготовлення, учні експериментують, будують все нові зразки ракет, з якими успішно виступають на Всесоюзних і Республіканських змаганнях. Побудований в гуртку макет космічного корабля "Зореліт" став підтвердженням прогресивного технічного мислення юних ракетомоделістів, окрасою не одної виставки технічної творчості школярів.

         Побудова космічних кораблів захопила школярів з Новомиргорода, гуртківців ракетомодельного гуртка станції юних техніків. Ще з 50-х років цією справою став займатися з учнями педагог Григорій Федорович Кличко. Любов до технііки, прагнення до конструювання, моделювання, раціоналізації і винахідництва - ці якості щедро прищеплює своїм вихованцям Григорій Федорович. Його учні будують космічні кораблі "Союз", експериментальні ракети, беруть участь у змаганнях, стають призерами обласних змагань. Кличко Г.Ф., відмінник народної освіти допомагає багатьом вихованцям знайти своє місце в житті.

         В 1997 році в області працював 31 гурток юних ракетомоделістів, в яких навчались 420 учнів, в 2008 році ракетомодельні гуртки працюють на базі 1-2 навчальних закладів області. За підсумками Всеукраїнських змагань з ракетного моделювання в 1998 році - команда області посіла 7 місце (тренер Сігіда О.О. Кіровоград, міська станція юних техніків).

         В умовах сільськогосподарської області природньо було б мати мережу гуртків сільськогосподарського моделювання. І такі гуртки працювали, особливо активні брали участь у Всеукраїнських конкурсах і виставках технічної творчості (гуртківці Маловисківського, Ульяновського, Вільшанського, Гайворонського районів). Створені учнями експонати мали прикладний характер і застосовувались в сільському господарстві.

         За даними 1997 року в позашкільних установах області працює 22 гуртки сільськогосподарського моделювання, які об'єднували  320 учнів.

         Радіоспортивні гуртки  в  області  мають  своє   історичне   минуле. В   60- х роках це були гуртки радіоспорту (прийом і передача радіограм). Щорічні змагання виявляли сильніших, робота в ефірі на радіостанції (КХ і УКХ) полонила юних своєю можливістю зв'язку з радіостанціями всього Світу. Заочні змагання учнівської молоді з радіозв'язку на коротких хвилях проводяться щорічно. З 1974 до 1997 року керівником гуртка працював Метельов Леонід Олександрович (нині покійний).

         Не менш цікавим і захоплюючим видом радіоспорту є спортивна радіопеленгація ("полювання на лисиць"). До програми змагань входить і спортивне багатоборство за віковим цензом. Такий вид має свій розвиток на Кіровоградщині завдяки спортсменам-ентузіастам Тращенку Альберту Омеляновичу, Леніву Михйлу Федоровичу, які не тільки брали участь у змаганнях, тренували команди, а й  підготували цілу плеяду радіоспортсменів, які виборювали призові місця на змаганнях різних рівнів, входили до збірних команд області і України. І тепер вихованці-спортсмени Тращенка Альберта Омеляновича за результатами змагань одні з сильніших в Україні.

         Окрема сторінка в розвитку технічної творчості на Кіровоградщині належить винахідництву і раціоналізації.

         Особливого розвитку рух винахідництва набув в 1986-90-ті роки. Елементи раціоналізації постійно входили в оцінку представлених на конкурс технічної творчості експонатів. Ще в 60-ті  роки експонатам, виготовленим в радіогуртку облСЮТ (керівник Овчаренко І.Ф.), були видані Авторські Свідоцтва про винахід.

         В період дії постанови Ради Міністрів УРСР, Укр.ради профспілок, ЦК ЛКСМ України від 12.02.1987 року № 43 "Про республіканську комплексну програму розвитку науково-технічної творчості трудящих і молоді ("Винахідництво і раціоналізація-90") активізувалася робота по створенню гуртків юних конструкторів, промислового моделювання, винахідників і раціоналізаторів. В області також була розроблена і затверджена Комплексна програма розвитку винахідництва і раціоналізації (1991 рік).

         В 1987 році проведений І-й обласний зліт юних винахідників і раціоналізаторів, до програми якого увійшли: захист творчої роботи, конструкції виготовленого виробу, знання теорії вирішення винахідницьких задач (ТВВЗ), творче фантазування, дизайнерські проекти майбутнього. А в 1989 році проведений І-й Республіканський зліт юних винахідників і раціоналізаторів в м. Тернополі, на якому була представлена команда Кіровоградської області в складі учнів Олександрійської міської станції юних техніків. За представлені креслення і розробки робочого столика і кінопроявочної камери учні нагороджені дипломом ІІІ ступеня, Свідоцтвом про винахід (прибор "Бджілка") (керівник гуртка Піскова Світлана Вікторівна).

 Спільними зусиллями управління освіти області, облради Всесоюзного товариства винахідників і раціоналізаторів (ВТВР), обласної станції юних техніків, її ентузіастів велика кількість дітей була залучена до винахідництва і раціоналізації, до вирішення винахідницьких задач, на облСЮТ створена первинна організація ВТВР.

В 1992 році на базі ПТУ №№ 6,8 організовані факультативні заняття в  групах училищ з основ патентознавства і винахідництва (керівник гуртка Долгушев Валерій Аркадійович).

Найцікавіші розробки та технічні рішення запропонували Віталій Єреп, Ігор Якуба. Конструкція біотенку, яку запропонували ці учні, мала ознаки винаходу. При захисті цієї розробки на Всеукраїнському конкурсі-захисту науково-дослідницьких робіт Віталій Єреп виборов призове місце і здобув право вступу до будь-якого технічного ВУЗу за співбесідою без вступних іспитів.

Виготовлений за технічними розрахунками учнем 8 класу СШ № 34 Сіріковим Олександром "Прилад для перевірки свічок запалювання двигунів внутрішнього згоряння" зайняв ІІ місце на Всеукраїнському конкурсі-захисті (1996 рік).

Теоретична розробка "Льодовий двигун" учня 7 класу СШ № 34 Рожденственського Олександра привабила фахівців та вчених своєю оригінальністю та сміливістю думки.

В 1989-90-ті роки важливого значення Міністерством освіти України надано започаткуванню, вивченню і розвитку дизайну в школах і позашкільних закладах України  (Наказ Міністерства народної освіти УРСР і Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти УРСР "Про впровадження навчання з основ дизайну у закладах народної освіти" від 30.06.1989 р. № 128), затверджено Положення про майстерню  дизайнерського навчання у загальноосвітній школі, Програму гуртка юних дизайнерів.

В приміщенні облСЮТ була обладнана лабораторія дизайну з робочими місцями для образотворчої, конструкторської діяльності, виставочними стендами. Учні гуртка юних дизайнерів облСЮТ (керівник гуртка Константиновський Геннадій Мотійович) брали участь у Всеукраїнських конкурсах юних дизайнерів, в художній і естетичній розробці проектів оформлення залу для проведення масових заходів і виставочного залу облСЮТ.

В 1990 році в обласному центрі НТТУМ, в районних, міських станціях юних техніків, Побузькому будинку юних техніків створені гуртки юних дизайнерів.

Програмування і обчислювальна техніка ще з 70-х років поступово завойовували все більшу аудиторію школярів. Необхідність опанування основ програмування очевидна.        

З цього приводу приймається Постанова Секретаріату ЦК ЛКСМ України   та   колегії   Міністерства   освіти   УРСР   від   12.01.1988р.    № С-18/10а 1/124р "Про Республіканський клуб школярів "Комп'ютер", в якому з метою поліпшення і популяризації комп'ютерної грамотності молоді центри технічної творчості зобов'язують проводити щорічні конкурси на розробку навчальних ігрових програм для ЕОМ, літні збори юних програмістів, визначаються базові обласні станції юних техніків, створюються класи обчислювальної техніки, затверджується Положення про клуб "Комп'ютер".

В 90-ті роки створюється лабораторія програмування і обчислювальної техніки на облСЮТ (керівник гуртка Клюй Віктор Анатолійович), налагоджує роботу комп'ютерний клас Світловодської СЮТ (керівник гуртка Сухоїцька Зоя Пилипівна).

Керівники гуртків програмування з готовністю відгукнулись на оголошений  Всеукраїнський конкурс авторських програм і на кращу методичну роботу з науково-технічної творчості. Кращі методичні роботи відзначені наказом Міністерства освіти України: "Ігрові програми як елемент комп'ютерної грамотності (керівник гуртка обласного центру НТТУМ Клюй В.А., "Введення в математичну логіку" - керівник гуртка Світловодської СЮТ Петрова О.П. Взяли участь у Всеукраїнському конкурсі методичних матеріалів такі роботи: "Формування алгоритмичного мислення у дітей молодшого і середнього шкільного віку" (1993 рік), "Використання тестового редактора ЕДАЗР8 для БК-00ІІ" (1995р.), "Формування навичок роботи в діалоговому режимі у молодших школярів" (1997р.) керівника гуртка програмування облСЮТ Дьоміної Наталії Павлівни, Нестандартний підхід при вивченні оболонок Volcov Commander, Nopton Commander, DOS NAVIQATOR (для користувача ЕОМ )"- керівник гуртка обласного центру НТТУМ Васильченко Роман Васильович) і ін.

В січні 1996 року було створено Кіровоградське територіальне відділення Малої академії наук України, засновником якої виступили управління освіти облдержадміністрації, вищі навчальні заклади міста Кіровограда, позашкільні установи. Координаційним центром КТВ МАН став державний обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді. В складі президії МАН - 17 осіб, 14 з яких мають вчений ступінь кандидатів та докторів наук.

Близько 300 учнів 8-10 класів шкіл різних типів, ПТУ подали заявки та рекомендації педагогічних рад закладів освіти на навчання в одній із 15 секцій КТВ МАН: математики, фізики, інформатики, економіки, конструювання, хімії, біології, екології,  психології, історії, географії, української мови, української літератури, фольклористики, англійської мови, авіації і космонавтики, образотворчого мистецтва, німецької мови.

Мала академія наук як одна із форм позашкільної роботи об'єднує обдаровану молодь, яка цікавиться наукою, вміє самостійно працювати, займатися дослідницькою, винахідницькою експериментальною конструкторською, пошуковою, творчою роботою і за наслідками успішного захисту цих наукових робіт пройдуть шлях від слухача до кандидата і дійсного члена КТВ МАН, стануть студентами вузів на пільгових умовах. З 2007 року КТВ МАН працює на базі Кіровоградського обласного загальноосвітнього навчального комплексу гуманітарно-естетичного профілю (гімназія-інтернат-школа мистецтв).

В червні 1998 року відбулася настановча конференція створеного в обласному центрі регіонального відділення Українського молодіжного аерокосмічного об'єднання (УМАКО) "Сузір'я", яке сприятиме реалізації прагнення Кіровоградських школярів до оволодіння знаннями, пов'язаними з освоєнням космосу.

Головою правління регіональної організації УМАКО "Сузір'я" обрано Макарова Р.М., президента Міжнародної академії людини в аерокосмічних системах, академіка, доктора педагогічних наук, проректора Державної льотної Академії України.

В 1997 році учні 8 класу СШ № 29 Мамчик Денис і учень ліцею КДПУ Вовкотруб Юрій взяли участь у І Всеукраїнському колоквіумі школярів в м. Ужгороді "Космос. Людина. Духовність". В конкурсі наукових робіт Українського аерокосмічного об'єднання "Сузір'я" в м. Дніпропетровську Мамчик Денис виборов ІІ місце, робота якого "Використання сонячної енергії в космосі" зацікавила вчених.

В конкурсі 2000 року Чорна Аня, учениця 10 класу Державного колегіуму м. Кіровограда виборола І місце у Всеукраїнському конкурсі "Космічні фантазії" розділ "Космічна філософія".

В 2001 р. ІІІ місце в розділі "Космічне мистецтво" вибороли Дмуховський Олександр, 6 кл., школа-ліцей № 25 м. Кіровоград, Вістя Олександр, учень 11 кл. Побузьської ЗОШ Голованівского району, Неминущий Віталій - учень 6 кл. школи № 4 м.Долинської.

В системі позашкільної освіти і виховання Кіровоградський обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді з 1931 року. У всебічному розвитку особистості, сприянню задоволенню різнобічних інтересів школярів, розвитку творчої обдарованості і індивідуальності позашкільна робота має велику роль і значення.

Специфічність педагогічного процесу, який є добровільним, відрізняється від шкільного тим, що в центрі уваги позашкільної педагогіки - ОСОБИСТИСТЬ дитини, її потреби і інтереси. Різноманітність форм організації педагогічного процесу сприяють всебічному розвитку вихованців технічних гуртків.

Відмічаючи 75-річний ювілей (2002 рік) розвитку технічної творчості на Україні і 70-річчя створення станції юних техніків на Кіровоградщині юні техніки Кіровоградщини звітують своїми досягненнями, які вимірюються результативністю участі учнів у масових заходах, їх досягненнями в процесі навчально-виховних заходів в гуртках.

Значна кількість організаторів позашкільної освіти відзначена нагородами: 5 педагогів області нагороджені знаком "Відмінник освіти України", 12 педагогічних працівників нагороджені Почесними Грамотами Міністерства освіти України, 12 педагогів нагороджені Почесною Грамотою управління освіти облдержадміністрації, 47 педагогічних працівників області відзначені Грамотами обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді.

Керівники гуртків позашкільних установ області працюють за нетрадиційними формами роботи, за оригінальними авторськими програмами. Педагогічний колектив обласного центру НТТУМ протягом всіх років існування підтримує прогресивні досягнення й позитивні впливи на розвиток юної особистості.

Багато прикладів маємо, коли заняття в гуртках сприяють гармонійному розвитку вихованців, стійкість і глибина їх захоплень творчою діяльністю перетворюються в справу всього життя, допомагають у виборі професії.

Вихованці станції юних техніків - керівники гуртків, висококваліфіковані фахівці, студенти вузів: Щербина Олександр - призер конкурсів комп'ютерних програм - випускник Києво-Могилянської Академії, Єреп Віталій, Сіріков Олександр - дипломанти Всеукраїнського конкурсу-захисту творчих робіт, випускники Кіровоградського Національного технічного університету, Сіріков Олександр - викладач цього ж університету

         Юні техніки Кіровоградщини - учасники Всеукраїнської естафети цікавих справ юних техніків "За технічний прогрес і майбутнє України", матеріали якої вміщені в оформлений альбом.

Категорія: Мої файли | Додав: КОЦНТТУМ
Переглядів: 389 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
счетчик посещений
Copyright MyCorp © 2020
Конструктор сайтів - uCoz